Čertův kámen, Vrkoslavice

Čertův kámen, Vrkoslavice

GPS   50.707522, 15.175068

Podivný spolek tu rozehrál nebezpečnou partii. Zapovězené prostředky nezřídka probouzí něco, s čím není radno nakládat. Stalo se. Seance ziskuchtivých troufalců však byla ve finále přerušena. V přilehlé kapli, kde vzývali peklo, je vyrušil prozřetelný vikář.

Čert už byl ale na světě. Zjevil se na kamenech a mohl se vzteknout. Rozškrtl se jako sirka a do skály, jako když bičem, třískal svojí oháňkou. Pak vztek vyhořel. Pekelník se snad do země propadl. Náhle zmizel.

A ještě jedno spolčení se vzpomíná. Jizerskohorský Faust, léčitel Kittel, vládl schopnostmi,  o nichž se vyprávělo,  že na jejich pozadí je úmluva s ďáblem. Ano, obchod se měl odehrát na tomto místě. Více...https://carokraj.cz/lokace/kittel-jizerskohorsky-faust-sumburk
 
Podivuhodný útvar v nás zákonitě probouzí i myšlenku na "kamenný stůl", dolmen, výtvor pradávných megalitických kultur. Ač geologové nevěnují prostor domněnce na umělou stavbu, kdesi vzadu cítíme, že mající logiku je a bylo snoubení věcí přirozených a záměrných. Takže, kdo ví? 
 
Pozoruhodné seskupení bylo naštěstí zachráněno, nepohltila jej cílevědomost lamačů kamene, jejichž nástroje se již zakously. Našli se tací, kteří povstali k záchraně. Ti, kteří jistě jako lidé dávnověku cítili výjimečnost...

« zpět < předchozí lokace následující lokace >