Výpalné, sirotčí poklad, Bystré

Výpalné, sirotčí poklad, Bystré

GPS   49.618177, 16.317890

Hrůzy třicetileté války znamenaly pro české země katastrofální bilanci. Vleklý konflikt se podepsal na téměř polovičním úbytku obyvatelstva. Vypáleno bylo na tři sta zámků, více než stovka měst a tisíc vesnic.
V ohrožení lidé hledali bezpečí ve stínu lesů. Bylo tomu tak i v Bystrém, když před branami zalomozily zbraně švédského vojska. Pouze několik zůstavších  reprezentantů se snažilo vyjednat, aby město nelehlo popelem.
Výpalné požadované generalitou čítalo na měsíc píce a 4000 tolarů. V těžké době nebylo kde brát. Primátor dostal ultimátum jednoho dne. Když nezaplatí, dosedne na bysterské střechy červený kohout. Jedna možnost tu však byla. Sirotčí poklad. Představený jej tajil a bránil než do chvíle, která se vyhrotila. První ze střech, ta jeho vzplála. 
To už věděl, že císařští jsou nedaleko. Třeba jen, aby vše dobře dopadlo, nepřítele pozdržet. Uvolil se. Oddíl cizáků pak tam a sem po Panském lese vodil. Až plukovník ztratil trpělivost:" kde je ten buk co, tvrdíš, poklad ukrývá?" "No, právě už tady, kopejte!" Vojáci se chopili motyk a jak byli stále hlouběji, císařská polnice zazněla krajem. "Zrádče", zrzavý švéd vzteky ještě více zbrunátněl a než zavelel k ústupu, trefil dobrého primátora bambitkou přímo do prsou.
Pamětníka nešťastných událostí rozlomil čas, torzo se svatým obrázkem a snad i ten poklad je tu stále k nalezení.

« zpět < předchozí lokace následující lokace >