GPS
50.296196, 13.917138
Torzo s nábojem jako když Vás pohladí. Zejména v dnešní době se nese povědomí o nepojmenovatelné moci, která návštěvníka nedostavěného gotického chrámu v Panenském Týnci obejme jakousi soustředěnou, posvátnou silou. Odkudsi z nitra země či snad v návaznosti na geometrii vznešených vertikál, z našeho podvědomého rozpoložení, tu vyvěrá proud pozitivní energie. V tiché intimitě prastaré stavby ji vnímají mnozí." Ta síla léčí, cítíte?" Zatímco tu nesměle, jako při nějakém obřadu či soukromé mši fotíme, dvě čtyřicátnice neustupují z pozic, jen letmo nám okomentují a dále své smysly naplňují tajemstvím tohoto místa. Po chvíli se nám zdá, že se nachylují až k levitaci, alespoň jejich paže stoupají pozvolna vzhůru, jakoby je unášela neviditelná nit. V mihotavém světle se pohnula i kamenná loď. Na vlnách meditace je právě unáší kamsi za naši realitu. Korunu nad hlavami pročísla holubice a opět zavládlo slavnostní ticho.
Na základě geo-radarového průzkumu z roku 2014 se archeolog Leo Vrzal domnívá, že půda v centrálním bodu kněžiště, ve čtyřmetrové hloubce ukrývá velkolepý, avšak doposud fyzicky nepotvrzený nález. Předchozí bádání jej přivedlo k teorii, že právě zde jsou ukryty ostatky národní světice, Anežky České. Skutečnost, že se někdejší podlaha téměř sedmi set letého, nikdy nedostavěného svatostánku nacházela o nějakých sto šedesát centimetrů níže, se přiblížila i zvyku pohřbívání do dvou až dvou a půl metrové hloubky.
Legenda, která za svého života sloužila chudým a nemocným, byla pravda pohřbena v klášterní kapli klarisek Na Františku v Praze, později, za neklidné husitské doby, však byla z hrobky vyňata a převezena doposud neznámo kam. Indicie, že klaristky se před husity ukryly v přilehlém klášteru Panenského Týnce, jenž jako poděkování, že mu Anežka uzdravila ženu, dal vystavět Habart ze Žerotína, by také mohla cosi naznačovat. Země se však ještě neotevřela, chrám tak dále dýchá mnohým tajemstvím.
« zpět
< předchozí lokace
následující lokace >