Viklan Čertův kámen, Babylon

Viklan Čertův kámen, Babylon

GPS   49.395731, 12.868847

Babylon. Žulová krajina a Čertův kámen. Čtyřicetitunový blok zdánlivé lehkosti, jehož pozoruhodné vlastnosti vzbuzovaly údiv po staletí.  Mluvilo se o čertovi. Měl tu ulehat tak často, až do skály otiskl stopu. K povědomí o místu se tak přidala i bázeň.
 
Stačila jen slabá vůle poutníka a šťastně položené těžiště na zvětralé noze rozkývalo tíhu žuly. Za hlasitého skřípotu se balvan potácel na svém vahadle až o několik desítek centimetrů.
 
Se silou páry devatenáctého století však přišli i dělníci stavějící trať do Bavor. Italové se rozparádili tak, že kamenný úkaz zvrhli. Viklan se vyviklal a sesedl. Pověstnému čertovi se dokývalo lože.
 
Před pár lety povolala současnost odborníka z nejpovolanějších. Českého inženýra, který rozhýbal i sochy na Rapa Nui, slavné Moai. Specialista na manipulaci s břemeny Pavel Pavel vyzdvihl strženou skálu zpátky do svého lůžka.
S návštěvou jsme se i my těšili, že se čtyřmetrový kámen pohne,   byla v tom ale čertovina, zahekání a jen ticho znělo do noci. Viklan stál pevně, opět mimo osu...

« zpět < předchozí lokace následující lokace >