Letohrádek Rohoznice a poklad

Letohrádek Rohoznice a poklad

GPS   50.132823, 15.646646

Z Rohoznice vstoupíme do stínu šeřícího se lesa. Chorál skřehotajících žab nám napoví blízkost vodního díla.

Brzy pod dohledem starých dubů kráčíme po koruně hráze Klechtávického rybníku. Cesta vede dál na nedaleký lesní chloumek, když nás dým, co zavoněl lesem, upozorní, že tu nejsme sami. Někdo měl shodný cíl. Novogotický lovecký letohrádek s věžičkou a cimbuřím má o této letní noci již své hosty.

Půvabnou stavbičku nechal jako zastavení při svých loveckých vyjížďkách vystavět roku 1880 majitel panství a nedalekého zámku v Dobřenicích Karel Daniel Weinrich.

Místo vypráví svou pověst o pokladu i předchůdci letohrádku, středověké tvrzi. Ta je vzpomínána jako "Hrada" či "Na kotli". Kotlem má býti schrána zdejšího pokladu. I jeho hledači se našli, prožili však skutečně prapodivné chvíle. Receptem k vyzvednutí jim byla černokněžnická kniha. Jakmile začali předčítat a kopat, přičemž ni hlesnouti a ohlédnouti se neměli, přihnala se jako odnikud bouře. Země se třásla, otvírala a z podsvětí počali vyskakovat podivní mužíci mnozí na koze jedoucí. Když předčitatel opakoval zaklínadlo do třetice, v zemi to puklo a z podzemního sevření kořenů vyskočil kotel pokladu. Jenže, jak to zadunělo, chasník s knihou se ohlédl a v ten moment, jak když jej blesk zasáhne, zhroutil se k zemi. V ten okamžik se i poklad, zřejmě zpět až do samotných pekel, propadl.


« zpět < předchozí lokace následující lokace >