Tvrz zvaná Mrdice

Tvrz zvaná Mrdice

GPS   49°57'29.5"N 15°40'25.7"E

Den jsem otevřel ranním průzkumem lesa zvaného Bažantnice. To místo mne dlouho zvalo. Lákalo mne tajemství tušené tvrze. Písemné prameny ji pojmenovaly v závěti Heřmana z Mrdic v roce 1325.

Není zvykem se čarokrajem ubírat cestou seznamovacích návštěv. Často jsme rádi, že jej vůbec stihneme vyhledat před soumrakem dne. A tak ve vzorci výjimky potvrzující pravidlo brouzdám ve slehlém sněhu.

Les není příliš rozlehlý, že by se jeden zaobíral kódem zeměpisných souřadnic. Jsem potěšen ranní přírodou. Cítím její jarem se nadechující život. I ptáci se už radují. A já hledám otisk příběhu tohoto místa.

Po chvíli jsem natrefil na vodoteč. Už tenkrát tu mohla téci a plnit tak úlohu obranného prvku. A skutečně po několika desítkách kroků překonávám potok obtékající zde vyzdvižené kruhové valy. Ty svou náručí obkružují středovou akropoli.

Vyhoupnu se na korunu a nechávám se vést vyšlapanou stezkou. Nepatří člověku, ale přírodě. Modelovaly ji desítky kopítek.

Divočina ostatně zachvátila i samotné tvrziště. Také se pozastavuji nad způsobem zdejších stromů. Jakoby je tu formovala nějaká zvláštní síla. Kroutí se tu mnohačetné srostlice divých tvarů a stářím zející otvory ran zjizvených kmenů tu zívají jako hladové mordy...


« zpět < předchozí lokace následující lokace >