Chudobínská borovice, Vír

Chudobínská borovice, Vír

GPS   49.572100, 16.276847

Jako bychom tou nocí sestoupili do krajiny zapomnění. Svratka a její geologické nekonečno tu vystřihla hluboce zaříznutý kaňon. Vine se, ve jménu řeky odvozeném od staročeského svorti-vinouti se, v záhybech ostrých meandrů.
Na skalisku levého břehu tu již po třistapadesát let odolává povětří sama královna, zatopené údolí přehrady Vír korunuje Chudobínská borovice, pamětnice, která svým jménem nedává zapomenout na zaniklou obec. 
Vzpomeneme-li Chudobín, pamětníkům se vybaví turisty hojně vyhledávané místo. Každá z chalup mívala alespoň jeden pokoj coby letní byt pro návštěvníky kraje  přirovnávaného k alpskému Meranu. 
Vzpomínku věnujme i rodině Stejskalů, ta ani za vyhroceného času druhé světové války neváhala ukrývat  majora Spojeného království G. L. Gaze, jemuž se opakovaně podařilo uprchnout z válečného zajetí a dále podnikat odbojovou činnost.
Vraťme se ale ke stromu roku 2019. Někdy, zejména s jarním táním, to když se zvedne hladina, je doslova osamocený. Sám ostrovem. Vodou odříznutý  je vystavený pouze větru.  Snad od něj vzešla i pověst o čertovi, pohvizdujícím si na skalisku pod letitou borovicí.

« zpět < předchozí lokace následující lokace >