Studánka "U Huberta"

Studánka "U Huberta"

GPS   49.7870289N, 16.1376689E

Pan nadlesní měl dceru. V revíru pak i mysliveckého mládence. To dá rozum, že se ti dva mladí do sebe zakoukali. Nápadník, s jednou kapsou prázdnou a druhou vysypanou, se však otci nezamlouval. Dceři jej neústupně rozmlouval.

Bylo to marné. Aby se uklidnil, šel na obchůzku. A jakoby se za lásku i les postavil, nohy mu sevřelo ostružiní a bác. Skutálel se ke studánce. Jak chtěl vstát, pravá noha neposlechla a bolela jako ďas. Tak tam ležel, chvíli sakroval, ale když to otékalo a bylo stále hůř, pomodlil se ke svatému Hubertovi.
Stín korun se pojednou rozestoupil. Zalilo jej oslnivé světlo. A on tam sám patron, jelen s velikým parožím. Ten mu pomohl, ale až tehdy, kdy nadlesní přislíbil, že mladým už nezabrání v lásce. Vše dopadlo, podle daného slova a tedy šťastně. Z vděčnosti nechal lesní ouřada za svou záchranu vztyčit kříž. To proto se té studánce říká "U Huberta", podle ochránce myslivců.
 
I ten pramen má svého patrona, je jím Klub seniorů z Proseče. Hubertku zastřešil a doplnil pověstí.
Té noci, jsme i my do studánky vložili své ruce. Ulevili jsme jí. Chladná voda nás ještě hodnou chvíli hřála dobrým pocitem.

« zpět < předchozí lokace následující lokace >