Čertova skála a šolcovna u Ticháčků

Čertova skála a šolcovna u Ticháčků

GPS   50.543419, 16.260897

V Suchém dole je šolcovna neboli rychta. Jedná se o statek s tradicí nevídanou. Holínkové a Ticháčkové, šestnáct generací jedné krve jej nepřetržitě spravují již od 15. století.

Jestli se tam žilo příliš  dobře nebo se zde provozovala nějaká alotria se už neví. Každopádně u Ticháčků hnuli žlučí samotnému peklu. No, a právě o toto stavení, vzpomeneme-li čerta a jeho skálu, jde. 

Osamocený útvar vypráví o nenaplněné vůli  samotného Lucifera. Ten přikázal, jeho vyslanec z hory Ostaš vytrhl balvan a jako šrapnelem jím s veškerou čertovskou silou mrštil po výše jmenovaném statku. Co ale ve zlobě se koná, zpravidla nedopadá. A tak ani tato zlovůle na střechu Ticháčkova statku nedopadla. Rodina vždy držela pospolu, a tak ani pekelník neměl zkrátka dost sil a kamenem jednoduše nedohodil. Skála se zapíchla vysoko do stráně nad dolem.

Jedná se o pozoruhodnou lokalitu. Na straně jedné tu jako obrácené kopyto svůj otisk zanechalo zlo a sotva  pár set metrů odtud  v Ticháčkově lese své zázraky nechávalo spatřit dobro.

https://carokraj.cz/lokace/zjeveni-a-vrazda-suchy-dul


« zpět < předchozí lokace následující lokace >