Oživlý mrtvý "U mrtvých" Rosice

Oživlý mrtvý "U mrtvých" Rosice

GPS   49.912833, 15.974694

Bludnými kořeny prorostlé a legandami protkané místo. Jeho tajemství, za noci, nejistého návratu, pokoušeli svou stezkou odvahy už mnozí. V polích, pod baldachýnem korun starých lip, zatížena sprašovou půdou, zde odpočívá možná až tisícovka vojáků. 
 
Svět se ještě celá dvě léta, do bitvy u Waterloo, zmítal ve dvanáctiletém dějství napoleonských válek. Když v Rosicích na zámku zřízený lazaret opouštěly prázdné schránky vojáků, duši vydechnutá těla  francouzů, rusů i prusů. Hynuli zde zejména na tyfus a choleru.
 
Jeden živý mezi mrtvými. Jako kdyby z věčného spánku se probral, z té jámy odevzdaných smrti se vyškrábal a dobelhal do nedalekého Dobrkova. Tam ne hned, ale dá se říci, také spokojeně dožil. Pozoruhodné jistě je, že sedmdesátá léta 20. století přinesla o jeho osud i zájem francouzského atašé.
 
Vypráví se rovněž o vojenské pokladnici. Ti dva, kteří nedbali a neuhlídali truhlici co ten sedlák nepozorovaně do studny hodil, byli na smrt odsouzeni. Než verdikt soudu došel naplnění, stihli pána toho statku ke zlu proklet. Poté mnohý soused hleděl v nevíře nad souženými osudy hned několika generací toho gruntu.
 
Roku 1911 zde potomci z vůle Josefa Dočkala vystavěli pomník pro klid mrtvým. Dodnes zde platí varování před noční návštěvou...

« zpět < předchozí lokace následující lokace >